DZIEŃ ZIEMI
Ziemia – jedyna znana nam planeta, na której jest życie. Razem z nami żyją tu miliony gatunków organizmów. Nasłonecznienie, ilość opadów, dostępność wody, rodzaj podłoża i wysokość nad poziomem morza to główne czynniki, które mają wpływ na rozmieszczenie roślin na lądzie. Ich obecność decyduje o występowaniu zwierząt i ludzi. Każdego roku w kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi. Na świecie od 1970 r. – wówczas Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi. W Polsce święto to obchodzimy od 1990 r. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi jak największej liczby osób na sprawy związane ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną. W tym dniu łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości – planety Ziemi.
Nasze przedszkolu, co roku, realizuje program edukacji antytytoniowej “Czyste Powietrze wokół nas”. Zwraca szczególną uwagę na szkodliwość dymu papierosowego dla dzieci, ale także obecny problem zanieczyszczenia powietrza- smogu. Zachęcamy Państwa do rozmów z dziećmi na ten temat. Oto nasza propozycja:
Wiersz „ O kominie który zaczął dymić” K.Lewandowskiej
W pewnym mieście, nie blisko i nie daleko,
wśród pięknych roślin, nad czystą rzeką,
dużą fabrykę wybudowali i komin ogromny z betonu, stali.
Z tego komina i w dzień i w nocy
dym się unosił co szczypie w oczy.
Co szczypie w oczy, co w gardle dusi,
ktoś z tym porządek zrobić dziś musi.
Bo każdy smutny i wystraszony, ludzie rośliny a nawet wrony.
Inne ptaki tam fruwające. bo dym zasłonił chmury i słońce.
Ciężko oddychać i zapach straszny, gdy dym wychodzi z komina paszczy.
A razem z dymem brudy i sadza,która na rzece wciąż się osadza
Trzeba ratować ludzi, zwierzęta, glebę i ryby to sprawa święta!
I wymyślono co zrobić trzeba, by uratować ludzi i drzewa.
Na tym kominie z betonu stali, ogromne filtry zamontowali.
Filtry oczyszczą dym, bardzo szybko, już nie zaszkodzi on ludziom, rybkom.
Zwierzętom, ptakom, powietrzu, glebie-filtry pomogą w takiej potrzebie.
I choć z komina dym dalej leci, wiedzą już o tym dorośli dzieci,
że dym oczyszczony nikogo nie truje, dopóki filtr na nim dobrze pracuje.
Omówienie wiersza:
-O czym był ten wiersz?
-Skąd wydobywał się dym?
– Komu szkodził brudny dym?
-Jak czuły się zwierzęta, ludzie,rośliny?
– Co zrobiono, żeby świat był czysty?
Co my możemy zrobić, aby poprawić jakość powietrza?
Nie mówiliśmy jeszcze o dymie, który wydostaje się z papierosów. Papieros dymi, dlatego, że spala się w nim tytoń, a dym tytoniowy zawiera kilka tys. różnych substancji, wśród nich jest szkodząca zdrowiu nikotyna. Palenie papierosów niczemu istotnemu nie służy, szkodzi temu kto pali, a dym papierosowy także tym, którzy są w tym samym pomieszczeniu, co palący człowiek.
ĆWICZENIE DLA DZIECI:
Myślimy teraz o miejscu, w którym najbardziej lubimy przebywać…Przypominamy sobie zapach tego miejsca. Powoli wdychamy zapach tego miejsca… i wydychamy. Znów wdychamy i… wydychamy. A teraz wyobraźcie sobie, że jesteście w miejscu, gdzie pali się papierosy…Wdychamy ten zapach… wydychamy… znów wdychamy i… wydychamy.. .
Które miejsce podobało Wam się bardziej?
Zachęcamy również do posłuchania piosenek:
oraz kolorowania:
oraz sprawdzenia swoich wiadomości na temat segregacji śmieci:
DLA RODZICÓW:
Konsekwencje palenia papierosów przy dziecku mogą dawać o sobie znać już w pierwszych tygodniach lub miesiącach życia, czasem jednak pojawiają na późniejszym etapie rozwoju.
Dzieci narażone na wdychanie dymu tytoniowego:
- częściej chorują na nieżyt nosa, zapalenie zatok, anginę, zapalenia ucha środkowego, nieżyt oskrzeli lub zapalenie płuc;
- mają większe ryzyko rozwoju alergii, nadreaktywności oskrzeli i astmy oskrzelowej (zawarte w dymie tytoniowym substancje mogą osiadać na ubraniu matki i po kontakcie z dzieckiem powodować u niego skurcz oskrzeli);
- na skutek przewlekłego niedotlenienia gorzej rosną i wolniej się rozwijają;
- mają większe ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, przełyku i krtani w wieku dorosłym;
- gorzej się uczą, są bardziej roztargnione, wybuchowe i impulsywne.